W zdrowym ciele młody duch! Nieważne ile mamy lat – na aktywność fizyczną nigdy nie jest za późno!

To, że słuszny wiek jest wymówką dla naszego lenistwa udowadnia wielu aktywnych seniorów – choćby 85-letni pływak z Warszawy, Pan Lucjan Prządo, który od lat bije rekordy, zdobywa medale i uczestniczy w zawodach pływackich.

Pan Lucjan pływa od ponad 60 lat i ani myśli rezygnować ze swojej pasji – to dzięki niej czuje się młodo. W czasie Grand Prix Ursynowa z łatwością pokonuje ludzi o kilkanaście lat od niego młodszych. Jak sam mówi:

– „Woda to zdrowie! Od kiedy zacząłem pływać w mastersach czuję się znakomicie. Pływanie mnie odmłodziło. Moim zdaniem należy zmotywować młodzież, żeby nie bała się wody i pokochała pływanie, jak ja – mówi pan Lucjan. Absolutnie nie wyobrażam sobie życia bez pływania. Czuję pociąg do wody. Kiedy pływam, czuję się jakbym miał dwadzieścia lat”.

O tym, że sport to zdrowie, nie trzeba przekonywać nikogo. Treningi seniorów są wprawdzie bardziej stonowane od zaprawy małolatów, niemniej ćwiczenia są generalnie takie same. Osoba starsza musi mieć jednak więcej czasu na odpoczynek i zrezygnować z wykonywania ćwiczeń, które za mocno obciążają układ kostny.

Wszystkie ćwiczenia powinny trwać do momentu, aż senior odczuje brak sił. Przeciążanie się jest absolutnie niewskazane! Każdy trening na siłowni rozpoczynamy od rozgrzewki, na którą składają się ćwiczenia rozciągające, krótki jogging oraz ćwiczenia skokowe.
Senior na siłowni

Obowiązkowym elementem treningu jest jazda na rowerku stacjonarnym, która pozwoli wyćwiczyć staw kolanowy i pobudzi mięśnie ud oraz łydek do pracy. Podnoszenie hantli uaktywni natomiast górne partie ciała. Dobrą metodą jest połączenie ćwiczenia ruchowego z hantlami; senior kładzie się na plecach, podtrzymuje hantle w jednej ręce, prostuje, a następnie siada na wyprostowanych plecach. Hantla cały czas jest trzymana nad głową na wyprostowanej ręce.Tego rodzaju ćwiczenia można wykonywać kilka razy dziennie.

Osoby starsze, pozostające w znakomitej kondycji zdrowotnej, mogą z powodzeniem wykonywać brzuszki, ćwiczenia na ławce wymagające podnoszenia nóg, oraz ćwiczenia na drabince. Jeżeli doskwiera nam reumatyzm warto wypróbować proste ćwiczenie na drabince: stajemy przodem do drabinki, chwytamy za szczebel znajdujący się na wysokości klatki piersiowej, napinamy mięśnie łydek, podnosząc jednocześnie pięty do góry i trzymamy palce na ziemi. Staramy się wytrzymać w takiej pozycji sekundę, a później opuszczamy pięty do ziemi. Ćwiczenie staramy się wykonywać kilka razy z rzędu.

A co jeżeli w okolicy nie ma siłowni, albo znudziło nas stałe przebywanie w jednej sali treningowej? Cóż, możliwości jest wiele! Jeżeli pogoda dopisuje, możemy zainwestować w kijki do nordic walkingu (wydatek rzędu od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych) i udać się na spacer do lasu albo po parku. Ruch na świeżym powietrzu to samo zdrowie, a co najważniejsze uniwersalna forma aktywności dostępna nawet dla schorowanego seniora.

Jeżeli preferujemy spokojne zajęcia, możemy zapisać się także na jogę dla seniorów. Wbrew pozorom zajęcia nie polegają wyłącznie na siedzeniu i medytacji; w trakcie sesji uczestnicy ćwiczą umysł, równowagę i koncentrację – innymi słowy czynią wszystko, aby pozostać młodymi zarówno ciałem, jak i duchem.

Oczywiście basen, siłownia, spacery i joga, nie wyczerpują listy aktywności dostępnych dla osób starszych. Jeżeli uprawialiśmy jakiś sport w młodości, warto pomyśleć o wielkim come backu i raz jeszcze sięgnąć po to co sprawiało nam frajdę w latach młodości.